Aktualności

Otwarcie WTZ w Kowarach

Z inicjatywy Lecha Karbowskiego, prezesa Oddziału Terenowego TWK w Jeleniej Górze powstał Warsztat Terapii Zajęciowej w Kowarach. Jest to drugi warsztat Oddziału TWK w Jeleniej Górze i zarazem siódmy w TWK w Polsce. Obecnie działają warsztaty w Koninie – dwa, w tym jeden z pierwszych w Polsce zorganizowany w 1996 roku przez dr. Piotra Janaszka, prezesa ZG TWK, dwa Przemyślu i jeden w Kocku.

Uroczyste otwarcie WTZ w Kowarach odbyło się 19. marca 2014 z udziałem władz samorządowych Jeleniej Góry, Kowar i Prezesa Honorowego TWK Henryka Waszkowskiego.

W trakcie uroczystości odbyło się przekazanie sprzętu do rehabilitacji osób niepełnosprawnych, ufundowanego przez Rotary Club Karpacz Karkonosze, Rotary Club of Aberdeen ST Machar ze Szkocji oraz Rotary Club Jelenia Góra. W zestawie sprzętu znalazły się między innymi: kabina UGUL z osprzętem , stoły rehabilitacyjne, tor do nauki chodzenia, orbitrek, rotor elektryczny, tablica do ćwiczeń manualnych ręki, aparaty do elektroterapii, magnetoterapii, laseroterapii, terapii ultradźwiękowej oraz tablica multimedialna z projektorem. Uczestnicy i pracownicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kowarach uhonorowali dyplomem „Szkarłatne serce” wiele osób w dowód wdzięczności za konkretny wkład i pomoc w utworzeniu miejsca, w którym mogą funkcjonować osoby niepełnosprawne uczestnicząc w rehabilitacji społeczno-zawodowej oraz mogą liczyć na zrozumienie swojej trudnej sytuacji, mając perspektywy lepszej przyszłości. Goście zostali obdarowani upominkami, którymi były prace z akcentem Świąt Wielkanocnych, wykonane własnoręcznie przez uczestników Warsztatu.

Warsztat posiada pięć pracowni, w których terapię pracą podjęło 35. osób ze znacznym i złożonym stopniem niepełnosprawności. Koszt warsztatu wyniósł 250 tysięcy, w tym darowizna Towarzystwa Rotarianie 50 tysięcy zł. Kierownikiem warsztatu jest mgr Witold Musiałowski.

Prezes Waszkowski gratulując prezesowi Karbowskiemu i władzom samorządowym sukcesu w uruchomieniu WTZ, zaproponował podjęcie działań w sprawie utworzenia Zakładu Aktywności Zawodowej (ZAZ), jako kolejnego etapu rehabilitacji społeczno zawodowej, i spełnienia realnej możliwości przyjścia osób niepełnosprawnych z WTZ na wyższy stopień sprawności fizycznej i zawodowej. Obecni na uroczystości przedstawiciele władz przyjęli propozycję do najbliższego wspólnego planu działania.

Gratulujemy.